Yardım

Bireysel e-Belediye

Sisteme Bireysel giriş yaparak ikametgah bilgililerinize lorem bilgilerinize ulaşıp güncelleyebilir, vergi borcu ve ipsum lorem hakkında bilgi edinip borçlarınızı Online olarak ödeyebilirsiniz.

    Yardım

Kurumsal e-Belediye

Sisteme Bireysel giriş yaparak ikametgah bilgililerinize lorem bilgilerinize ulaşıp güncelleyebilir, vergi borcu ve ipsum lorem hakkında bilgi edinip borçlarınızı Online olarak ödeyebilirsiniz.

 

Yasemin ÖzenBireysel Kullanıcı

 Ayarlar Çıkış

Kişisel Bilgiler

 
51264581220 0532 154 1215 Tomtom Mah. Eski Çiçekçi Sk.
No:3 Beyoğlu
12.95TL  
 

Beyoğlu Belediyesi Hizmetler

 
 
Beyoğlu Belediyesi İletişim Merkezi444 0 160EN
-
-
-
 
 

Beyoğlu’nda Beyaz Zambak Hijyen Festivali Yapıldı

Beyoğlu Belediyesi’nin JohnsonDiversey’in desteğiyle, daha sağlıklı ve daha hijyenik gıda işletmelerine kavuşmayı hedefleyen Beyaz Zambak Projesi’ni uyguladığı Beyoğlu’nda, Hijyen Festivali yapıldı. Daha sağlıklı ve daha hijyenik gıda işletmelerine kavuşmak için üç yıldır uygulanan Beyaz Zambak Projesi’nin önderliğini yapan Beyoğlu’nda gerçekleştirilen Beyaz Zambak Hijyen Festivali kapsamında İstiklal Caddesinde bir de yürüyüş gerçekleştirildi.

Törende, yapılan denetimler sonunda hijyen standartlarını sağlayarak 100 üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda en yüksek puanı alan Mado, Güllüoğlu, Burger King’in Beyoğlu şubeleri kristal beyaz zambak ile ödüllendirildiler.

 

Beyaz Zambak nedir? 

Beyoğlu Belediyesi önderliğinde hem Türk insanının daha temiz ve güvenli şartlarda gıda tüketmesini hem de ülkemizi ziyarete gelen turistlerin gıda güvenliği konusunda duydukları şüpheleri haksız kılmak amacıyla başlatılan Beyaz Zambak Projesi, gıda işletmelerinin hijyen kalitesini artırmayı hedefliyor.

Mutfak ve çamaşır hijyeni, kişisel hijyen ve yer bakımı alanlarında ürün ve sistemleri ile endüstriyel sektöre hizmet veren JohnsonDiversey’in desteğiyle uygulanan Beyaz Zambak Projesi kapsamında, gıda işletmeleri, tüm dünyada gıda güvenliğini sağlamada en gelişmiş sistem olarak kabul edilen ISO 22000 direktiflerine uygun olarak denetleniyor. Her işletmenin deposu, mutfağı olup olmaması gibi işletmeye özel durumlar da değerlendirilerek 80 puanın üzerinde başarı gösteren işletmeler Beyaz Zambak Bayrağı’nı taşımaya hak kazanıyorlar. Beyaz Zambak bayrak ve sertifikasını müşterileri ile görsel olarak paylaşan işletmeler, hijyene ve tüketici sağlığına gösterdikleri önemi kanıtlayarak tüketici nezdinde bunu yapmayan işletmelerden farklılaşıyorlar.

Herhangi bir cezai yönü olmayan, gelişme ve geliştirme projesi olarak tanımlanabilen Beyaz Zambak kapsamında 80 puanın altında kalan işletmelere toplu hijyen eğitimleri veriliyor, gerekli düzeltmeleri yaptıkları tespit edildiğinde Beyaz Zambak bayrak ve sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

Dört kişiden biri dışarıda yemek yerken endişeli 

Çoğunluğunu tatil için Türkiye’yi seçen turistlerin oluşturduğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yaşayan 25 bin kişiyle yapılan anket çalışması, yüz kişiden 70’inin gıda kaynaklı hastalıklar konusunda endişeli olduğunu gösteriyor. Yine aynı ankete göre Avrupalı turistlerin yüzde 25’i ev dışında yedikleri yemekten endişe ederken, yüzde 9’u kendi evlerindeki hijyen koşullarından endişe duyuyor.

 

Amerika’da her yıl 2 milyon kişi gıdaya bağlı hastalıklara yakalanıyor 

Amerika’da her yıl iki milyon kişi gıda kaynaklı hastalıklara yakalanırken, Hollanda’da bir yıl içinde 18 bin kişi zehirleniyor ve bu nedenle 500 cerrahi operasyon gerçekleştiriliyor. Vakalardan 30’unun ölümle sonuçlandığı Hollanda’da gıda zehirlenmelerinin ülkeye yıllık maliyeti 21 milyon Euro.

Gıda kökenli hastalıkların yayılma nedenleri ise şöyle:

 

 
Güvenilir olmayan kaynaktan elde edilen gıda %7
Kontamine gıda işleme, ekipman %10
Yetersiz pişirme %17
Yetersiz kişisel hijyen %22
Yetersiz depolama ısıları %37
Diğer %7

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi

&
 
 
 
 
Beyoğlu Belediyesi, Eurocities Avrupalı Kentler Birliği üyesidir.
 
© 2015 Beyoğlu Belediyesi