Türkiye' nin Antikası Beyoğlu' nda

A+
A-

Beyoğlu’nda 50 gün aralıksız olarak devam edecek olan “Beyoğlu Hareketleniyor” festivallerine, “Antika Festivali” ile start verildi. Tarihe tanıklık etmiş binlerce antik eserin vatandaşların beğenisine sunulduğu festivalin açılışında, klasik otomobillerden oluşan kortejin İstiklal Caddesinden geçerek festival alanına ulaşması büyük beğenisini topladı.

Türkiye' nin Antikası Beyoğlu' nda
28-09-2016

Beyoğlu Belediyesi tarafından projelendirilen ve 50 gün sürecek olan “Beyoğlu Hareketleniyor” Festivalleri, Taksim Meydanı’nda düzenlenen Antika Festivali ile başladı. İstanbul’un dört bir yanından Türkiye’nin en iyi 63 antikacısının yer aldığı Antika Festivali’nde Osmanlı Dönemi’nden kalma eserlerden, Çanakkale Zaferi’ne tanıklık eden kılıçlara, icat edilen ilk müzik aletinden klasik otomobillere kadar binlerce antika vatandaşların beğenisine sunuldu. Antika tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Beyoğlu İlçe Kaymakamı Osman Ekşi ve Türkiye’de kendi alanlarında duayen kültür-sanat adamlarının yanı sıra iş, sanat siyaset ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

FESTİVAL KLASİK OTOMOBİLLERLE TÜNEL’DEN VERİLEN START İLE BAŞLADI

Beyoğlu’nun Kültür-Sanat hayatına Antikanın kokusunu ve renklerini katan Antika Festivali’nin açılış programında klasik otomobillerden oluşan kortejin İstiklal Caddesinden geçerek Taksim meydanına ulaşması yerli yabancı herkesin beğenisini kazandı. Vatandaşlar daha sonra protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen müzik dinletileri ve söyleşilerle keyifli dakikalar geçirdiler. 5 Ekim’e kadar devam edecek olan Antika Festivali’nde söyleşiler, eski mobilya restorasyonuyla ilgili altın varak ve gomalak işlerinin canlı uygulamaları, antikanın tüm alanlarında en geniş sanatsal etkinlikler yer alacak. Vatandaşlar festival boyunca her gün düzenlenecek olan müzik dinletileri, söyleşiler ve Mezat’la eğlenceye doyacak.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZDİR

Festivalin açılışını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yaptı. Daha sonra stantları tek tek ziyaret ederek eserleri yakından inceleyen Başkan Demircan, 

Türkiye’de son dönemlerde yaşanan olumsuz olayların bir takım olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirterek, “Bütün bu gidişata karşı bir dur deme ihtiyacı belirmişti. İşte imdadımıza böyle bir organizasyon yetişti. Burada yaptığımız etkinliklerin temelde çıkış noktasının bir esprisi vardır. Beyoğlu bir semt ismi ama içinde birçok mantığı aynı anda bulunduran bir merkezdir. Örneğin insanlar Çukurcuma’nın Beyoğlu’nda olduğunu bilmez ama Çukurcuma Beyoğlu’ndadır. Sadece Beyoğlu ve İstanbul değil Türkiye’nin ve dünyanın en önemli antikaları buraya gelir ve ilgilisiyle buluşur. Çukurcuma’nın bir tabelasını görmezsiniz göremezsiniz. O parlatılması gereken bir değerdir. Sahip çıkmak görevimizdir.

BEYOĞLU HER TÜRLÜ YENİLİĞİN İLHAM KAYNAĞIDIR

Beyoğlu’nun Sultan 2.Beyazıt Han’dan itibaren hep serbest bölge mantığında çalışmış bir muhit olduğunu da ifade eden Başkan Demircan, “Bütün doğu-batı hattında üretimde bulunan insanların bulunmak istediği yerdir. Dolayısıyla Beyoğlu sanatın, inovasyonun, modanın, yani her türlü yeniliğin ilham kaynağı olan bir yerdir. Aynı zamanda antikasız, sahafsız, kitapsız, eski dergilersiz bir Beyoğlu düşünülemez. Burada sanatçılara, antikacılara, inovatif tasarımcılara verdiğimiz değerleri bu tür festivallerle meydana çıkarmayı istiyoruz. Bugün Beyoğlu’nun tüm ülkeye ilham verebilecek zenginliğini Taksim Meydanı’nda vitrine çıkartıyoruz. Bütün İstanbulluları Taksim Meydanı’na, festivalimize davet ediyorum.”şeklinde konuştu.

UZUN ZAMANDIR ÖZLEMİNİ DUYDUĞUMUZ BİR GÜN YAŞIYORUZ

AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, “Bugün uzun zamandır özlemini duyduğumuz bir gün yaşıyoruz. Geride bıraktığımız bizleri son derece yıpratan bu olaylardan sonra huzur dolu mutluluk içinde yaşayacağımız günlerin belki de ilk adımlarını burada atıyoruz. Sayın Belediye Başkanımızı yürekten kutluyorum. Türkiye’nin kalbi, belki İstanbul’un kalbi olan bu güzel ilçede sanatımızı, müziğimizi, sanatçılarımızı, turizmcilerimizi, esnafımızı bir araya getirerek elli gün boyunca bizleri gurur ve mutluluk yaşatacak böyle bir organizasyonu yaptığı için. Bu elli günün her anında bende aranızda olmayı ve bu mutluluğu paylaşmayı yürekten arzu ediyorum.”ifadelerini kullandı.

“KATKI OLSUN DİYE BEN DE KOŞTUM BİR TESPİH ALDIM”

Festivalle ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız “Festivalimiz hayırlara vesile olsun medeniyet şehri İstanbul’da güzel antika festivalinde buluşmuş bulunmaktayız” derken AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da “Katkı olsun diye ben de koştum bir tespih aldım. inşallah bu etkinlikten hem esnafımız hem Beyoğlu hem de İstanbul memnun olur” diye konuştu.

Haberin fotoğrafları için Tıklayınız...


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız