Taksim Camii' nin temeli atılıyor

A+
A-

Maksem’in arkasındaki derme çatma mescidin bulunduğu alana estetik bir cami yapılacak. 49 yıllık tartışma biterken, Taksim estetik bir ibadethane ve mimari eser kazanıyor. 

Taksim Camii' nin temeli atılıyor
16-02-2017

Maksem’in arkasındaki derme çatma mescidin bulunduğu alana estetik bir cami yapılacak.

49 yıllık tartışma biterken, Taksim estetik bir ibadethane ve mimari eser kazanıyor. Vakıflara ait 2 bin 482 metrekarelik araziye yapılacak Taksim Camisi'nin mimarları Y.Mimar Şefik Birkiye ve Dr. Mimar Selim Dalaman. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nda görüşülüp onaylanan projenin önünde artık bir engel yok "Yıllardır, 'yapılsın', 'yapılmasın' tartışmalarına da son noktayı koyacak tarihi yapının çizim aşamasında Beyoğlu'nun tarihi hassasiyeti, bölge dokusu ve en önemlisi hemen arkasında yer alan Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik Kiliselerinin yükseklikleri dikkate alınmış. Taksim Meydanı ile Beyoğlu mimari dokusunda sıkça rastlanan 20. yüzyıl başındaki Art Deco mimari stilinden esinlenilmiş. Taksim Camisi, I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye su taksimi yapmak için inşa edilen, sekiz köşeli ve sekiz köşeli bir çatısı bulunan küfeki taşından Taksim Maksem' in arkasına, bugün hizmet veren derme çatma mescidin bulunduğu alana yapılacak.

İstanbul'un kalbi olarak adlandırılan Beyoğlu'nda yapılacak Taksim Camisi'nin zemin üstü bina yüksekliği 20,70 mt kubbe yüksekliği 9,6 mt. Toplam mahya yüksekliği 30,3mt. Bu yükseklik özellikle diğer dini mabetlerin yüksekliği dikkate alınarak projelendirilmiş. Proje tamamlandığında aynı anda zemin katta 960 kişi ibadet edebilecek.Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak.Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek.Yapıda konferans ve sergi salonları da tasarlanmış. 875 metrekare zemine oturan projenin dış cephesinde açık renk doğal taşlar kullanılması planlanıyor.

İstanbul Taksim Meydanı'na cami yapılsın mı yapılmasın mı tartışması 1968'de başladı. Devam eden yıllarda da sürdü. Danıştay, 1983 senesinde cami yapılmasına izin vermemişti. Buna karşılık, mevcut derme çatma mescit, ihtiyaca cevap vermekten her geçen gün uzaklaştı. Camiye olan talep, artarak devam etti. Mevcut mescitte namaz kılanlar, iyi kokmayan bir mescidin, mimarisi olmayan derme çatma bir yapının Taksim’e, İstanbul’a, Türkiye’ye yakışmadığını sürekli söylediler. İbadete uygun bir mabet talep ettiler.

1994'te İstanbul Belediye Başkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Camisi’nin yapılmasında kamu yararı olduğunu yıllarca savundu. Konuyu ısrarla takip etti. Belli dönemlerde gündeme gelen ancak somut bir adım atılamayan Taksim Camii'nde artık son adım atılıyor. Koruma Kurulu’nun verdiği onaydan sonra, caminin önünde bir engel kalmıyor. Maksem'in arkasında bulunan, bugün otopark olarak kullanılan alanın sahibi Vakıflar. İçerisinde derme çatma bir mescidin olduğu arazide, tarihi hassasiyetlere özen gösterilerek projelendirilen Taksim Camii ortaya çıktığında Rum Ortodoks ve Ermeni KatolikKiliselerinin komşusu olacak. Türkiye’nin çoğulculuğunu gösteren önemli bir merkez oluşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında, "Maksem'in olduğu yere de Taksim Meydanı'nın ihtiyacı var. Oraya bir Selatin Camii yerleşmesi lazım. Bunların projesi hazır.” demişti.

Proje alanı görüntüleri için Tıklayınız...

Proje sunumu için Tıklayınız...


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız