Sosyal Market hizmette sınır tanımıyor

A+
A-

Beyoğlu Belediyesi Sosyal Market, bağış yapmak isteyen firmalar ile Gıda Bankaları ve Sosyal Marketleri aynı sistem üzerinde buluşturan web tabanlı bağış platformu fazlagidacom ile işbirliği anlaşması imzaladı. İmza töreninde konuşan Başkan Demircan, “Yardımın sürdürülebilir olması, sürekli olması kıymetlidir. Yani bir iyiliği bir güzelliği bir yeniliği bulduysanız ve bunu sürdürebiliyorsanız kıymetlidir. Beyoğlu Belediyesi olarak 200 bin insanı, 125 bin bağımsız bölümü aynı çatıda buluşturan yeni bir uygulama yaptık. Bu çerçevede Fazla Gıda’nın bu yazılımını önemsiyoruz.” dedi.

Sosyal Market hizmette sınır tanımıyor
22-06-2017

Beyoğlu Belediyesi tarafından 2010 yılında kurulan Sosyal Market, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yepyeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Toplumsal Duyarlılık oluşturma hedefiyle yola çıkan Sosyal Market, bağış yapmak isteyen firmalar ile Gıda Bankaları ve Sosyal Marketleri aynı sistem üzerinde buluşturan web tabanlı bağış platformu fazlagidacom ile işbirliği anlaşması imzaladı. Sosyal Market’te düzenlenen imza törenine; AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve fazlagidacom kurucu ortağı Arda Eren katıldı. Sosyal Market yeni işbirliğiyle ihtiyaç duyulan ürünleri daha hızlı ve kolay bir şekilde tedarik ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilecek.

BEYOĞLU BELEDİYESİ OLARAK DİJİTALE ÇOK BÜYÜK YATIRIM YAPTIK

İmza töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Sosyal marketin kuruluşu ardından 7 yıl geçti, gerçekten medarı iftiharımız. Bu yolda 5 bin civarında aileye sürekli yardım yapıyoruz. Yardımın sürdürülebilir olması, sürekli olması kıymetlidir. Yani bir iyiliği bir güzelliği bir yeniliği bulduysanız ve bunu sürdürebiliyorsanız kıymetlidir. Sosyal Marketimizle başladığı günden bu güne inanılmaz bir yol kaydettik, büyüdük ve bu güne geldik. Fakat bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Artık dünya dijital bir dünyadır. Dijital bir çağdayız. Beyoğlu Belediyesi olarak 200 bin insanı, 125 bin bağımsız bölümü aynı çatıda buluşturan yeni bir uygulama yaptık. Bu çerçevede Fazla Gıda’nın bu yazılımını önemsiyoruz. Yaptıkları üretim firmaları ile üreticilerle bizim gibi yardımı yapmayı hedeflemiş marketler arasında bir yazılım tesisi. Orada binlerce insanın çalıştığı sistemler içerisinde fazla giysiler, fazla gıdaları bizim gibi mekanizmalara aktarmak ve bizim işimizi kolaylaştırmak. Bizim için önemli ve kıymetli. Öyle gençlerimiz var ki inanılmaz yazılımlar yapıyorlar inanılmaz uygulamalar geliştiriyorlar ve bunlar hayatın merkezi olmaya doğru gidiyor. Dolayısıyla bu yaratıcı yenilikçi vizyonlarından dolayı Fazla Gıda’nın genç ekibine teşekkür ediyorum. Bu organizasyonları yapan daha nice yeni müteşebbis yazılımcı kardeşlerimizin yaratıcı düşüncelerine kapımızın açık olduğunu, Beyoğlu Belediyesi’nin alt yapısının, Sosyal Market’in altyapısının buna uygun olduğunu buradan ilan etmiş olduk.” dedi.

“BİZ BU SİSTEMİN KURULDUĞUNU BEYOĞLU BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRENDİK”

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır da Türk milletinin hayırsever bir toğlum olduğunu ifade ederek, “Yardım etmeyi çok severiz. Bu bizim dini ve kültürel akidelerimizden gelen bir şey. Dilekçe komisyonumuza israfın önlenmesi, ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların sistematik bir şekilde yapılması, daha önce yapılan yasal düzenlemelerle ilgili neler yapılabilir? Bu konulardaki genel dilekçeleri değerlendirerek bir Gıda Bankacılığı Araştırma Alt Komisyonu kurduk. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, bizi en fazla etkileyen Beyoğlu Belediyesi’nin Gıda (Sosyal) Marketiydi. Belediye yetkilileri geldiler bize sunum yaptılar ve bize de ufuk açtılar. Biz bu sistemin kurulduğunu Beyoğlu Belediyesi’nden öğrendik. Veren el alan elden üstündür. Bu anlamda bu kurumlar çok önemli.” şeklinde konuştu.

BEYOĞLU BELEDİYESİ SOSYAL MARKET NEDİR?

Beyoğlu Belediyesi, muhtaç vatandaşlara nitelikli hizmet sunmak ve ihtiyaçlarına göre yardım yapabilmek amacıyla 20 Ağustos 2010 tarihinde ‘Sosyal Market Projesini hayata geçirdi. 5393 sayılı Belediye Yasasının 14. Maddesi ve ilgili maddelerinden yola çıkılarak kurulan Sosyal Market binerce ihtiyaç sahibi ailenin umudu oldu. Kasımpaşa’da bulunan 3000 m2’lik kapalı alanda hizmet veren Sosyal Markette 1700 çeşit ürün bulunuyor. 5 bin ailenin yardım aldığı marketten günde yaklaşık 500 aile kendilerine verilen Sosyal Kart ile ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılıyor. Yaşlı ve engellilerin ihtiyaçları ise evlerine servis yapılıyor. Gıda Bankacılığı sisteminin işletildiği Sosyal Market’e bağış yapan firmalar, ürünlerini fatura ediyor, vergiden düşüyor.

FAZLA GIDA AŞ NEDİR?

Fazla Gıda AŞ, sisteme dahil olan firmaların bağış için ayrılan gıda ürünleri ile gıda bankaları ve sosyal marketlerin gıda taleplerini aynı platform üzerinde buluşturuyor. Tamamen web tabanlı bir platform olan bu sistem ile firmalar satıştan kaldırdıkları ancak besleyici özelliğini koruyan tüketime uygun gıdaları sisteme giriyorlar. Gıda bankaları ve sosyal marketler de sisteme yüklenen ürünlerden ihtiyaç olduğu kadarını alarak ihtiyaç sahibine ulaştırıyor. Ayrıca Gıda bankaları ve sosyal marketler ihtiyacı olan ürünleri sistem üzerinden talep edebiliyorlar. Böylece sisteme bağışlanan ve talep edilen mallar eşleşme yapılarak değerini kaybetmeden gerçek ihtiyaç sahiplerine günlük olarak ulaştırılmış oluyor. Bağışta bulunan firmalara bağışlanan gıda bedeli üzerinden vergi muafiyeti de sağlanıyor.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız