Öğrenciler, Okçuluk Turnuvası’nda kıyasıya yarıştı

A+
A-

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Beyoğlu Okullar Arası Okçuluk Turnuvası’nın ödül töreninde konuşan Başkan Demircan, “Dersinize, işinize veya araştırma yaptığınız bir konuya bütün ruhunuzla ve bedeninizle odaklanamazsanız başarılı olamazsınız. İşte okçuluk insana odaklanmayı öğretiyor. Okçuluk ruhun bedene hükmettiği bir spordur.” dedi.

Öğrenciler, Okçuluk Turnuvası’nda kıyasıya yarıştı
09-05-2017

Beyoğlu Belediyesi’nin bu yıl altıncısını düzenlediği Beyoğlu Gençlik Şöleni, Okçular Vakfı’nda yapılan ‘Beyoğlu Okullar Arası Okçuluk Turnuvası’ ile başladı. Küçük Kız, Küçük Erkek, Yıldız Kız, Yıldız Erkek ile Genç Kız, Genç Erkek olmak üzere 6 farklı kategoride düzenlenen turnuvada 32 okuldan 200 öğrenci hedefi tutturmak için kıyasıya yarıştı. Ata sporumuz olan okçuluğu yeni nesillere aktarmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen turnuvada, dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları da aynı gün düzenlenen törenle takdim edildi. Turnuvanın Ödül Törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cebrail Karakaş ile Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve veli katıldı.

12 BİN ÖĞRENCİYE OKÇULUK EĞİTİMİ VERİLDİ

 Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Beyoğlu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Okçular Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Okçuluk Eğitimlerine bu eğitim döneminde 12 bine yakın öğrenci katıldı. Beyoğlu’ndaki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, kendi okullarında beden eğitimi ders saatlerinde katıldıkları eğitimler ile okçuluğun esaslarını öğrendiler. Ata sporumuz olan okçuluk ile ilgili temelleri kısa sürede öğrenip turnuvaya katılan 200 öğrenci, Küçük Kız ve Küçük Erkek, Yıldız Kız ve Yıldız Erkek ile Genç Kız ve Genç Erkek olmak üzere 6 kategoride yarıştı.

BÜTÜN ÖĞRENCİLERİMİZİ OK’LA TANIŞTIRIYORUZ

Turnuvanın ödül töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yeniden ihya edilen Okçuluk tekkesinin Türk milletini tekrardan kendi değerlerine yaklaştırdığını belirterek, “Gerçekten bu tesis sadece Beyoğlu’nun değil, sadece İstanbul’un değil bütün Türkiye’nin, belki de bu coğrafyada okçuluk sporu ile geçmişi tarihi yoğrulmuş bütün milletlerin umudu haline gelecek bir tesis oldu. ‘Mum dibine ışık vermez’ derler ama burada böyle olmadı. Okçular Vakfı ile Beyoğlu Belediyesi üç senedir kurduğu ekiple okullara giderek bürün sınıflara Ok attırıyor. Yani çocukları Ok’la tanıştırıyor. Her yıl 12 bin çocuğa dokunuyoruz.” dedi.

HER YIL 12 BİN ÇOCUĞA OKÇULUK EĞİTİMİ VERİYORUZ

Ok atmanın çocuklar üzerinde kalıcı etkisinin olduğunu da ifade eden Başkan Demircan, “Dersinize, işinize veya araştırma yaptığınız bir konuya bütün ruhunuzla ve bedeninizle odaklanamazsanız başarılı olamazsınız. İşte okçuluk insana odaklanmayı öğretiyor. Okçuluk ruhun bedene hükmettiği bir spordur. Okçuluk sporuyla ilgilenerek hedefe odaklanmayı öğrenen bir çocuk, hayatının bütün alanlarında başarılı olacaktır. Bugün bu turnuvaya eğitim verdiğimiz 12 bin çocuk arasından elemeleri geçen 200 çocuk katıldı. Bu çocuklar arasından da 50’den fazlası dereceye girerek madalyalarını aldılar. Bu çok güzel bir duygu. Okçuluk eğitimlerimize bundan sonra da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

TURNUVADA 13 OKUL DERECEYE GİRDİ

Turnuvada, Küçük Kızlar kategorisinde; Piyalepaşa İlkokulu birinci, Namık Kemal İlkokulu ikinci, Muallim Cevdet İlkokulu üçüncü oldu. Küçük Erkekler kategorisinde ise; İhsan Şerif İlkokulu birinci, Piripaşa İlkokulu ikinci, Piyalepaşa İlkokulu üçüncü oldu.

Yıldız Kızlar kategorisinde; Hoca İshak Efendi İmam Hatip Ortaokulu birinci, Piripaşa Ortaokulu ikinci, Hasköy Ortaokulu üçüncü oldu. Yıldız Erkekler kategorisinde ise; Kaptanpaşa İmam Hatip Ortaokulu birinci, Hoca İshak Efendi İmam Hatip Ortaokulu ikinci, Hasköy Ortaokulu üçüncü oldu.

Genç Kızlar kategorisinde ise; Galata Mesleki Teknik Anadolu Lisesi birinci, Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi ikinci, Beyoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü olurken, Genç Erkekler de; Güner Akın Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Beyoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Dilnihat Özyeğin Anadolu Lisesi üçüncü oldu.

Haberin galerisi için Tıklayınız...


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız