Geleneksel el sanatları Altın Eller Festivali'nde yeniden hayat buluyor

A+
A-

50 gün sürecek "Beyoğlu Hareketleniyor" festivalinin ikinci etabı olan Altın Eller Festivali, pek çok canlı performansa ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Festivalin 3. gününde; yorgan ustası Hasan Kar, ahşap kaşık ustası İsmail Yıldız, ebru ustası Özlem Çapur ve çini ustası Meryem Buhari’nin sahnede sergiledikleri canlı performans katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Geleneksel el sanatları Altın Eller Festivali'nde yeniden hayat buluyor
09-10-2016

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 50 gün sürecek "Beyoğlu Hareketleniyor" festivalinin ikinci etabı Altın Eller Festivali'nde etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Altın Eller Festivalinin üçüncü gün performansında sanatçılar geleneksel sanatlarını sahne üzerinde göstererek katılımcılara güzel bir gün yaşattı. Saat 14.00'de başlayan etkinlikte yorgan ustası Hasan Kar, ahşap kaşık ustası İsmail Yıldız, ebru ustası Özlem Çapur ve çini ustası Meryem Buhari sanatlarını canlı performansla sergiledi.

"MESLEĞİME SAKARYA'DA BAŞLADIM, YORGANCILIĞIN KİTABINI YAZDIM"

Mesleğine Sakarya'da başladığını dile getiren yorgan ustası Hasan Kar, "Bilgi sahibi insanlar yorganlarını değiştirmeye başladı. Güzel bir yorgan üç günde tamamlanır. Benim yaptığım yorganlar hava alır. Sentetik değildir. Halkın sağlığı için bunları anlatmam gerek, bu yüzden yorgancılığa dair şeyleri bir kitapta topladım" dedi.

ÇİNİNİN İNCELİKLERİ

Çini Ustası Meryem Buhari çini sanatına emekli olduktan sonra başladığını söyledi. Sahnede canlı performansını yaparken çini sanatına dair incelikleri de katılımcılarla paylaştı. Buhari, “Kâğıtlara çizdiğimiz desenleri iğne ile delip yapacağım alana transfer ediyoruz. Kömür kalemiyle çizdikten sonra içini boyuyoruz. 10 saat fırınlanıyor eserimiz sonra sırlanıyor ve fırında hayat buluyor" dedi.

“EBRUNUN EN GÜZEL TARAFI HER ZAMAN FARKLI ESERLER ÇIKARABİLMEK”

Ebru sanatının kültür elçiliğini yapan ve festivale Eskişehir'den katılan Özlem Çapur, ebru sanatının nasıl yapıldığını, "Teknede geven otunun tozuyla karıştırılmış yoğun bir sıvı var. Boyalarımızı topraktan elde ediyoruz. Boyaların açılması ve büyüklüklerini ayarlayabilmek için büyükbaş hayvanların öds sıvısını kullanıyoruz. Ebrunun en güzel tarafı her zaman farklı eserler çıkarabilmek. Ülkemizi tek Türk olarak Dubai festivalinde temsil ediyorum ve her sene katılım için davet alıyorum. Gelenekselliğini bozmadan yenilik getiriyoruz" sözleriyle anlattı.

“ÇOCUKLAR 5-6 YAŞINA KADAR BU KAŞIKLARLA BESLENMELİ"

1995 yılında baba mesleği olan ahşap kaşık yapma sanatını icra eden İsmail Yıldız işinin inceliklerini keyifli bir sunumla yaptı. Şimşir kaşığın sağlık açısından önemine vurgu yapan Yıldız, “çocuklar 5-6 yaşına kadar bu kaşıklarla beslenmeli" dedi. Etkinlik sanatçıların canlı performanslarını tamamlamaları ile son buldu.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız