Beyoğlu’nda Kültür Gezilerine ara vermek yok

A+
A-

Beyoğlu Belediyesi’nin ilçedeki öğrencilerin Beyoğlu’nun tarihini ve kültürünü tanımaları için hayata geçirdiği Pasaport Kültür Gezileri, bu yıl da devam edecek. Hafta içi her gün 45 kişilik öğrenci grupları ile gerçekleştirilecek programa, yeni eğitim sezonu boyunca 10 bin öğrencinin katılması bekleniyor.

Beyoğlu’nda Kültür Gezilerine ara vermek yok
10-10-2016

Beyoğlu Belediyesi, kendini yaşadığı kente ait hisseden, tarihi ve kültürel mirasına duyarlı gençler yetiştirmek için 12 yıl önce hayata geçirdiği Pasaport Programı Kültür Gezisi, bu yıl da devam ediyor. Hafta içi her gün 45 kişilik öğrenci gruplarının katılımı ile gerçekleştirilecek olan program, Yeni eğitim sezonu boyunca 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Başladığı ilk yıldan itibaren her yıl aralıksız olarak devam eden programa Kültür Gezilerine, bugüne kadar 110 bine yakın öğrenci katıldı.

ÖĞRENCİLERE BİR KENTİ ANLAMA VE TANIMA BECERİSİ KAZANDIRILIYOR

Kültür Gezisi’ne katılan öğrencilere ilk olarak ‘Beyoğlu Pasaportu’ ve ‘Beyoğlu Haritası’ dağıtarak kendilerini turist gibi hissetmeleri sağlanıyor. Gün boyunca gezdikleri yerler ile ilgili sorular sorarak notlar tutan öğrenciler, bir taraftan Beyoğlu ruhunu kavrarken bir taraftan da bir kenti gezme, anlama ve tanıma becerisini kazanmış oluyor.

GEZİ’NİN KÜLTÜR, SANAT VE TARİH DURAKLARI

Öğrencilerin rehberler eşliğinde tarihi, kültürel ve dini mekânlar ile müzeleri geziyor. Gezinin durakları arasında “Dolmabahçe Camii, Miniatürk, Galata Kulesi, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Koç Müzesi, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Osmanlı Arşivleri Müzesi, Turabibaba Kütüphanesi, Aynalıkavak Kasrı, Neva Şalom Sinagogu, Saint Antuan Katolik Kilisesi, Türker İnanoğlu Sinema Tiyatro Müzesi, İstiklal Caddesi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Beyoğlu Belediyesi bulunuyor.

SON DURAK TARİHİ BELEDİYE BİNASI

Daha sonra Beyoğlu Belediyesi’nin restore edilerek yeniden hizmete açılan tarihi başkanlık binasını ziyaret eden öğrenciler, Kentsel Dönüşüm projelerine ait maketleri inceleyip, Sanat Galerisi’ndeki güncel sergiyi gezdikten sonra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı makamında ziyaret ediyorlar.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız