'Beyoğlu'nda Güzeli Bulmak İsimli Hat Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

A+
A-

Beyoğlu Belediyesi, Hattat Mustafa Cemil Efe’nin eserlerinden oluşan ’Beyoğlu’nda Güzeli Bulmak’ isimli hat sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Serginin açılış töreninde açıklamalarda bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Ramazan’ın kültürü ve sanatı deyince tabiî ki “hat” vazgeçilmez. Ramazan ayında bu tip organizasyonların daha etkin olduğunu düşünüyorum. Herkesi bu sergiyi görmeye davet ediyorum” dedi.

'Beyoğlu'nda Güzeli Bulmak İsimli Hat Sergisi Sanatseverlerle Buluştu
18-06-2016

Beyoğlu Belediyesi, “Beyoğlu’nda Güzeli Bulmak” isimli sergiye ev sahipliği yaptı. Türk hat sanatının uluslararası tanınırlığa sahip ismi Mustafa Cemil Efe’nin 25 eserinin yer aldığı serginin açılışı Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından yapıldı.

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi salonunda görücüye çıkan serginin küratörlüğünü Türkiye’nin ilk Türk İslam eserleri sanat galerisi Kumbaracı’dan Ebubekir Mete yaptı. Sergi’de yer alan eserlerin birçoğu özel koleksiyondan getirilip, sergilendi .Sanatçının daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş ve bilinmeyen eserleri bu sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

RAMAZAN’IN KÜLTÜRÜ VE SANATI DEYİNCE TABİÎ Kİ “HAT” VAZGEÇİLMEZ

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi salonunda açılan sergiyi gezerek sanatseverlerle buluşturulan eserleri tek tek inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Rahmet, bereket ve kardeşlik ayı olan Ramazan ayı içerisindeyiz. Ramazan’ın kültürü ve sanatı deyince tabiî ki “hat” vazgeçilmez. Değerli hattatımız çok güzel denemelerle, çok güzel vurgulamalarla hat sanatına yeni bakış açısı kendi becerilerinden gerçekleştirmiş. Kendisini tebrik ediyoruz" dedi.

RAMAZAN İFTAR SOFRALARI DA BİR SANAT

Başkan Demircan, “Ramazan’da aslında en büyük kültür sanat faaliyetimiz Ramazan İftar sofraları o da bir sanat. İnsanları bir araya toplayabilmek, kardeşliği hatırlayabilmek, bölüşmeyi hatırlamak, hatırlatmak ve göstermek. Ramazan ayında bu tip organizasyonların daha etkin olduğunu düşünüyorum. Ama “Hatsız” , “tezhipsiz” olmaz. Yine güzel bir hattat da Beyoğlu Belediyesi’nin sanat galerisindeyiz. Herkesi bu sergiyi izlemeye, görmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

GÜZELİ BULMA YOLUNDA BİR FAYDAMIZ OLUR

“Beyoğlu’nda Güzeli Bulmak” isimli sergisini sanatseverlerle buluşturan Hattat Mustafa Cemil Efe, “Beyoğlu’nda güzeli bulmak ismini verdiğimiz bu sergi Ramazanın maneviyatını tam olarak yaşadığımız, hissettiğimiz bir döneme denk gelmesi vesilesiyle hem bizim için hem de sanatseverler için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Manevi duygularımız yoğun olduğu için Allahuteala’nın isimleri, peygamber efendimizin sıfatları, çeşitli kelam-ı kibarlar, dualar bu dönemde insanların çok ilgilendikleri şeyler. Burada gelip bunları sanatlaştırılmış halleriyle görebilir, inceleyebilirler. Böylece güzeli bulmuş olurlar. Ya da bulma yolunda bizim onlara bir faydamız olur” ifadelerini kullandı.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız