Beyoğlu Okullar Arası Satranç Turnuvası başladı

A+
A-

Öğrencilerde olumlu rekabet duygusu oluşturmak amacıyla düzenlenen “Beyoğlu Okullar Arası Satranç Turnuvası”nın açılışında konuşan Başkan Demircan, “Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için birçok aktivite yapıyoruz ama bunun yeri çok farklı ve önemli. Bu tür organizasyonları yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Beyoğlu Okullar Arası Satranç Turnuvası başladı
27-02-2018

Beyoğlu Belediyesi tarafından öğrencilerde olumlu rekabet duygusu oluşturmak ve sağlıklı gelişimlerine destek vermek amacıyla düzenlenen “Okullar Arası Satranç Turnuvası” başladı. Beyoğlu Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği işbirliği ile gerçekleştirilen turnuvaya Beyoğlu’ndaki ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören 400’e yakın öğrenci katıldı. Kasımpaşa Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen turnuvanın açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katılarak öğrencilere başarılar diledi.

ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLAMAK İÇİN BİRÇOK AKTİVİTE YAPIYORUZ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu tür organizasyonların çocukların zihinsel gelişiminin yanı sıra sosyalleşmesi açısından da önemli olduğunu belirterek, “Zekanın, aklın, bilginin, bilgi teknolojilerinin smart uygulamaların akıllı çağındayız. Dolayısıyla matematik ve strateji, bilim kurgu konuları çocuklar için çok kıymetli. Bu sadece bir spor değil aynı zamanda onları çağın ruhuna uygun hazırlamak, çocukların zihinsel yeteneklerini, planlama yapma, matematiği geliştirme hamle yapma, oyun kurgulama gibi bütün bu mekanizma dijital çağın da benzer uygulamaları. Dolayısıyla çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için birçok aktivite yapıyoruz ama bunun yeri çok farklı ve önemli. Bu tür organizasyonları yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TAVSİYE EDERİM BEYİN JİMNASTİĞİ OLUYOR

Turnuvaya katılan öğrencilerden Arda Burhan Ürkmez, çok iddialı olduğunu ifade ederek, “Satranç oynamayı severim, evde, arkadaşlarımla oynarım. Öğretmenim ‘ben satranç hakemiyim, kurs yapalım mı sınıfta’ demişti. Bizde evet dedik yapıyorduk kursları oradan öğrendik” dedi.

Satranç oynamanın odaklanmaya önemli katkı sağladığını dile getiren Fahri Şahin ise, “Normalde internet üzerinden satranç oynarım. Tavsiye ederim beyin jimnastiği oluyor, daha iyi odaklanabiliyorsun ve çok şeyi aynı anda takip edebiliyorum. Biraz daha ileriye dönük bir oyun oluyor. Herkese bol şans dilerim, birinci belli ikinci kim” şeklinde konuştu.

İLK 3’E GİREN YARIŞMACILAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Yıldızlar, gençler, minikler ve küçükler olmak üzere 4 farklı kategorinin yer aldığı 3’üncü Beyoğlu Okullar Arası Satranç Turnuvası, 28 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirilecek final müsabakalarıyla devam edecek. Turnuvanın sonunda 4 kategoride ilk 3’e giren yarışmacılara ödülleri takdim edilecek.Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız