Başkan Demircan Başbağlar Şehitliğini ziyaret etti

A+
A-

Terör örgütü mensupları tarafından 24 yıl önce şehit edilen 33 vatandaşımızın anısına yaptırılan Başbağlar Köyü Şehitlik Anıtı'nı ziyaret eden Başkan Demircan, “Başbağlar katliamı, devletimizin birlikte yaşama kültürüne yıllardır vurulmaya çalışılan darbenin izlerinden bir tanesidir.” dedi.

Başkan Demircan Başbağlar Şehitliğini ziyaret etti
31-07-2017

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Erzincan ziyaretinin ikinci gününde, 5 Temmuz 1993’te terör örgütü mensupları tarafından 33 vatandaşımızın şehit edildiği Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü’nün sakinleriyle bir araya geldi.  Beraberindeki heyetle birlikte Başbağlar Kültür Evinde 24 yıl önce yaşanan katliamın anlatıldığı müzeyi gezen Başkan Demircan, daha sonra Başbağlar Köyü Şehitlik Anıtı'nı ziyaret etti. Başkan Demircan'a yaşanan katliama tanık olan eski AK Parti Milletvekili Adayı Muharrem Baltacı, AK Parti Şişli İlçe Başkanı Ömer Fuat Günday, Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş ve çok sayıda Beyoğlu'nda yaşayan Erzincanlı da eşlik etti.

 

HEDEF KİTLESEL BİR ÇATIŞMA ORTAMI YARATMAKTI

Terörün hedefini farklılıkların arasına girerek insanları Türk, Kürt, Alevi, Sünni diye bir birine kırdırmak üzerine kurguladığını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Başbağlar katliamı, devletimizin birlikte yaşama kültürüne yıllardır vurulmaya çalışılan darbenin izlerinden bir tanesidir. 24 yıl evvel burada, Başbağlar Köyünde yaşanmış bu olayda hedef belli. Hedef, bir Alevi Sünni çatışması çıkartılmak ve bunun üzerinden kitlesel bir çatışma ortamı yaratmak.  Bunun cevabını 15 Temmuz’da milletimiz darbe girişimine karşı gösterdiği tavırla net bir şekilde göstermiştir diye düşünüyorum. Cenabı Allahtan burada şehit olan kardeşlerimize rahmet, köylülerimize de sabırlar diliyorum. Cenabı Allah bu tür acıları bir daha ülkemize yaşatmasın.” dedi.

Başbağlar katliamına tanık olan eski AK Parti Milletvekili Adayı Muharrem Baltacı ise, “Başbağlar şehadet şerbetini içmiş ve hangi dine, dile, ırka mensup olursa olsun aynı topraklar üzerinde yaşatmayı kendisine görev bilmiş bir yerdir.” ifadelerini kullandı.

            

      BEŞ KİŞİ YAKILMIŞ, 28 KİŞİ KURŞUNA DİZİLMİŞTİ

Erzincan kent merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5  Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları köy girişindeki Kuru  Dere'de topladıktan sonra evleri yağmalayıp değerli eşyayı alarak tüm evleri  ateşe verdi. Bu zulme karşı çıkan 5 kişiyi de yakılan evlerde ateşe vererek öldüren  teröristler daha sonra akşam namazını kılıp camiden çıkan 28 erkeği köy  meydanında toplayarak kurşuna dizdi.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız