Altın Eller Festivali, Zanaatkârlara İlham Kaynağı Oldu

A+
A-

Beyoğlu’nda düzenlenen Altın Eller Festivali, yerli yabancı binlerce sanatseveri Taksim’de bir araya getirdi. Festivalin ilham verici olduğunu belirten zanaatkârlar, vatandaşların festivale göstermiş olduğu ilgiden de son derece memnun.

Altın Eller Festivali, Zanaatkârlara İlham Kaynağı Oldu
16-10-2016

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 50 gün sürecek "Beyoğlu Hareketleniyor" festivalinin ikinci etabı Altın Eller Festivali, yerli yabancı binlerce sanatseveri Taksim Meydanı’nda bir araya getirdi. Festival alanında her gün düzenlenen bir birinden güzel etkinliklerle keyifli dakikalar geçiren ziyaretçiler, bir taraftan da Türkiye’nin dört bir yanından gelerek festivale katılan zanaatkârlardan sanatlarının inceliklerini öğrenme fırsatı buldu. Vatandaşların sergiye gösterdiği ilgisinden çok memnun olduklarını belirten zanaatkârlar, festivalin ilham verici olduğunu söylediler.

 

FESTİVALDEN İLHAM ALDIM

Festivale Bursa İznik'ten katıldığını söyleyen Çömlek ve Çini ustası Kadir Yılmaz da, festivale gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Bakanlığı'na teşekkür ediyorum böyle bir festival düzenledikleri için. Çok güzel insanlar tanıdım öncelikle. Bizden önce burada Antika Festivali vardı. Oradan da ilham aldım. O arkadaşlar benim ürünlerime baktılar. Sanata değer veren insanları tanıdım. Koleksiyonlarına almak istediler. Çok mutlu etti bu beni.” dedi.

 

1,75 BOYUNDA BİR ÇİNİ YAPTIM, ELLE YAPTIĞIMI KANITLAYAMADIM

Yaklaşık elli senedir bu Çömlek ve Çini mesleğini yaptığını da belirten Yılmaz, “Bu bizim ata mesleğimiz. Objelerim tamamıyla kendine özgü. Yaptığım eserlerin eşi benzeri yok. İlham geldiği zaman bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sanatı en güzel şekilde sunmaya çalışıyorum. Antik ve Hitit dönemlerine ait testi yapıyorum. Önce araştırıyorum sonra çalışıyorum. UNESCO davet etti bizi. 1,75 boyunda bir çini yaptım. Guinness rekorlar kitabına girecekti ama elle yaptığımı kanıtlayamadım, tekrar başvuracağım.” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA AMERİKA'NIN NEREDE OLDUĞUNU BİLMEZKEN TELKARİ VARDI

 

Altın Eller festivalinde zarif standıyla hemen dikkat çeken Telkari ustası Suphi Hindiyerli de, sanatseverlerin ilgisinden çok memnun olduğunu söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Telkari sanatıyla ilgili de bilgi veren Hindiyerli, “Telkari’nin tarihi çok eskiye dayanıyor. MÖ 3000 yıl önce Mezopotamya’da yapılıyordu. O zaman hangi gümüş ayarı kullanılıyorsa bugün aynı ayarı kullanıyorum. Diğer gümüş işlerinden başka bir iştir Telkari. Bugün bu işi elde yapan toplasan 10 kişi kalmadı. Ben Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sanatkârıyım. Bakanlıktan onur belgem var. Üç sefer Amerika'ya gittim, bir kez de Suudi Arabistan'a gittim. İnanamadılar elde yapıldığına. Hemen iki çiçek yaptım. Dünya Amerika'nın nerede olduğunu bilmezken Telkari vardı. Bunu söyledim.” şeklinde konuştu.


Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız