30 Ağustos Zafer Bayramı 96. Yıl fotoğraf sergisi Taksim Meydanında açıldı

A+
A-

Taksim Meydanı'nda 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yılı nedeniyle açılan sergiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Serginin açılış töreninde konuşan Başkan Demircan, “Bu sergi 30 Ağustos'ta ortaya konulan büyük fedakarlık destanını anlamak ve yad etmek için tasarlandı.” dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı 96. Yıl fotoğraf sergisi Taksim Meydanında açıldı
30-08-2018

Beyoğlu’nda Büyük Taarruz Zaferi’nin 96. yıldönümü münasebetiyle “30 Ağustos Zafer Bayramı 96.Yıl” fotoğraf sergisi açıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Harbiye Askeri Müzesi’nin katkılarıyla Taksim Meydanı’nda açılışı gerçekleştirilen sergi ile vatandaşlar, Türk milletinin işgalcilere karşı göstermiş olduğu bağımsızlık mücadelesine bir kez daha tanıklık etme fırsatı buldu. 38 fotoğraf yer aldığı serginin açılış törenine; İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Sergiyi gezen Vali Şahin ve Başkan Demircan'a Brezilya Başkonsolosu Paulo Roberto Franca ve Ukrayna Başkonsolos Vekili Maksym Vdovychenko eşlik etti.

“BU MİLLETİN MAYASI SAĞLAM”

Serginin açılışında konuşma yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Bu zaferlerin başında, önünde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ü ve komuta heyetini de minnetle, şükranla yad ediyorum. Ağustos ayı bizim zaferler ayımız. Ağustos ayı bu milletin hep dönüm noktalarının belirlendiği ve genellikle de zaferle taçlandırıldığı aydır. Onun için bizim açımızdan Ağustos bereketli bir aydır. Biz 1922'de kazandığımız zaferle en son Sakarya Meydan Muharebesi'yle Kurtuluş Savaşımızı taçlandırdık ama hala bu coğrafyada biz kurtuluş mücadelesinin zaman zaman emareleriyle, o gün başaramayanların o müstevli amaçların tekrar tezahürü ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunu her anlamda yapıyorlar. Savaşla yapıyorlar. İç karışıklıkla yapıyorlar. Terörle yapıyorlar. En son darbeyle yapmaya çalıştılar. Başaramadılar. Şimdi de ekonomik saldırıya geçtiler. Ama bu milletin mayası sağlam. Bu saldırının niye geldiğini, nereden geldiğini, amacının ne olduğunu basiretiyle, ferasetiyle çok çabuk fark etti. Tavrını, safını hemen belirledi. Bugün Allah'a şükür bu saldırıyı da bertaraf etti" dedi.

BU SERGİ 30 AĞUSTOS DESTANINI ANLAMAK VE YAD ETMEK İÇİN TASARLANDI

30 Ağustos' da yaşanan fedakarlığın bugün de devam ettiğini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, "30 Ağustos Zafer Bayramı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının zor bir coğrafyada, zor şartlar altında yazdıkları ve diriliş destanını anlamak anlatmak yad etmek ve yaşatmak için ittihat ettiğimiz bir zafer tacı, bir bayramdır. Bu sergi 30 Ağustos'ta ortaya konulan bu büyük fedakarlık destanını anlamak ve yad etmek için tasarlandı. Bugün polisiyle, askeriyle bu fedakarlık Afganistan'dan Bosna'ya, Gabar'dan Afrin'e tüm coğrafyamızda çok şükür sürüyor. 30 Ağustos' da bizler için canını veren fedakarlığın en asil derecesini sergileyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyor, sergimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız
Başkan

Beyoğlu Belediye Başkanı

Haydar Ali Yıldız